Либиската армија се повлекува од Мисрата | Свет | DW | 23.04.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Либиската армија се повлекува од Мисрата

Под притисок на воздушните напади на сојузничките сили, либиската влада најави повлекување на трупите од градот Мисрата, во кој се водеа жестоки борби со бунтовниците. Бунтовниците тврдат дека Мисрата е слободна.

default

Борбена зона Мисрата. Големи делови од градот се уништени, на улиците има градежен шут и тела на загинати. Во градот се водат очајни борби веќе два месеца. Сега блокадата би требало да биде завршена.

Борбите траат веќе 2 месеца

Борбите траат веќе 2 месеца

„Ситуцијата во Мисрата ќе се олабави. Им оставаме на племињата околу Мисрата и на граѓаните во градот да се справат со ситуацијата“, изјави либискиот заменик министер за надворешни работи Калед Каим.

Либиската армија наводно веќе се повлекла од Мисрата. Тоа е последниот голем град на западот на Либија кој се` уште е во раце на бунтовниците, кои денеска тврдат дека градот е слободен: „Нема да се откажеме, ќе победиме или ќе умреме“, велат тие.

Автор: Моника Грибелер / Елизабета Милошевска Фиданоска

Редактор: Трајче Тосев

Реклама