Либан - борби | Вести | DW | 02.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Либан - борби

*

Либанската армија, според сопствени наводи,убила околу 20 борци на радикално исламиситичкото движење, Фатах ел Ислам. Исламиситите се обиделе да го напуштат бегалскиот логор Нар ел Баред ,околу кој со месеци се водеа борби.Како што изјави армиски претставник,на страната на војската има двајца загинати.Борбите кај логорот започнаа во мај,оттогаш загинаа повеќе стотици луѓе,а околу 30 илјади жители избегаа од него.