Либанската влада нареди акција против Фатах Ал Ислам | Вести | DW | 22.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Либанската влада нареди акција против Фатах Ал Ислам

Либанската влада им нареди на своите безбедносни сили да ја уништат исламистичката група Фатах Ал Ислам. Војната на терористите мора да биде запрена – беше истакнато по средбата на владиниот кабинет со која претседаваше премиерот Фуад Сињора . Либанските војници и радикалната шиитска милиција трет ден по ред на северот од Либан водат жестоки борби. Од избивањето на борбите во тамошниот палестински бегалски камп Нахр Ал Баред загинаа најмалку 80 лица а голем број се повредени. Портпарол на екстремистите се закани со граѓанска војна, доколку доколку не биде ставен крај на опсадата на бегалскиот камп.