ЛДП поднесе барање за интерпелација на Георгиевски | Вести | DW | 10.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ЛДП поднесе барање за интерпелација на Георгиевски

*

Пратеничката група на Либерално демократската партија поднесе барање за интерпелација за претседателот на македонското собрание. Според ЛДП, главна причина за оставката е тоа што Љубиша Георгиевски го ставил Собранието во подредена улога на владата како и дека го претворил парламентот во извор на перманентна политичка криза. Непосреден повод, според нив е последниот случај на кршење на Уставот од страна на претседателот на собранието во одземањето на имунитетот на пратеникот Владо Бучковски. Официјално, иницијативата на ЛДП ја партиите на СДСМ и ДУИ. Претседателот има обврска за 15 дена писмено да одговори на интерпелацијата, а десет дена потоа треба да свика седница на која би се гласало за предлогот.