Лајчак донесе нови закони и смени полициски функционер | Вести | DW | 11.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Лајчак донесе нови закони и смени полициски функционер

*

Новоименуваниот висок претставник на меѓународната заедница во Босна, Мирослав Лајчак донесе неколку закони и го суспендираше заменик шефот на полицијата на Република Српска. Драгомир Андан е обвинет за помагање на лица по кои трага Хашкиот Трибунал. Лајчак суспендираше уште 35 полицајци и им ги одзема пасошите на 93 осомничени за воени злосторства или луѓе кои ги помагале.