Лансирана сонда на Марс | Вести | DW | 04.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Лансирана сонда на Марс

*

Американската вселенска агенција НАСА утрото лансираше нова сонда на Марс,која за првпат ќе помине по арктичките предели на Црвената планета.Таа треба да донесе податоци за водата на оваа планета .Ако се тече според планот,сондата Феникс ќе се спушти на Марс кон крајот на мај идната година.Мисијата чини околу 420 милиони долари.