1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Фотографија: Reuters

Лазаров: шампионски титули во четири земји

СН/жа/миа
12 април 2014

Ракометниот клуб Барселона синоќа ја освои шампионската титула во Шпанија, што пак значеше 15. ваков трофеј во кариeрета на Кире Лазаров. Тој е прв македонски спортист со шампионски титули во четири различни држави.

https://www.dw.com/mk/%D0%BB%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B2-%D1%88%D0%B0%D0%BC%D0%BF%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%82%D0%B8%D1%82%D1%83%D0%BB%D0%B8-%D0%B2%D0%BE-%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B8-%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D1%98%D0%B8/a-17562768

Најдобриот македонски ракометар на сите времиња Кирил Лазаров стана прв Македонец кој освоил шампионска титула во четири различни национални првенства.

До овој успех Лазаров стигна по освоената титула во Шпанија синоќа со својот клуб Барселона. За него тоа беше 15. шампионски трофеј во кариерата или вкупно 37 трофеи од различни натпреварувања.

Претходно капитенот на македонската репрезентација бил првак на Македонија (со Пелистер), Хрватска (со Загреб Кроација Осигурање) и на Унгарија (како член на Фотекс Веспрем).

Освен шампионските титули Лазаров има освоено и национални купови со четири различни екипи во четири различни земји, последниот пред две сезони во дресот на Сиудад Реал (Шпанија).

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Бугарија парламент

Што да очекува Македонија од изборите во Бугарија?

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница