Лажна вест: Заев и Ципрас | Старт | DW | 26.01.2018

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Старт

Лажна вест: Заев и Ципрас

Ширењето лажни вести преку социјалните медиуми е лесно. Таков случај е и објавата на грчкиот премиер Ципрас на Фејсбук за средбата со Заев. Автоматскиот превод помогна да се креира лажна вест - дека тој напишал дека имал средба со македонскиот премиер. Ципрас пишувал на грчки, а Фејсбук привремената референца ПЈРМ од грчки ја превел на англиски како - Македонија.