Лагард ја презема функцијата | Свет | DW | 05.07.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Лагард ја презема функцијата

Поранешната француска министерка за финансии Кристин Лагард денеска официјално ја презема функцијата извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд.

French Finance Minister Christine Lagarde reacts during a press conference, in Paris, Wednesday May 25, 2011. Lagarde announced that she will seek the top job at the International Monetary Fund, a candidacy that has widespread support across Europe. Lagarde had remained silent about whether she wanted the job, and said she came to the decision after mature reflection and consultation with French President Nicolas Sarkozy. (AP Photo/Thibault Camus)

Новата директорка на ММФ, Кристин Лагард

Лагард ќе именува и ново раководство на Фондот, кое ќе треба да ги спроведе веќе договорените прераспределби на правото на глас во ММФ, со кои би требало да се зголеми влијанието на државите со забрзан економски развој, на сметка на развиените земји. Лагард доаѓа на функцијата директор на ММФ, откако нејзиниот претходник и сонародник Доминик Строс-Кан поднесе оставка поради обвинувања за силување.

Автор: АТ/БГ/дв

Редактор: Горан Чутаноски