Лавров-Русија ја подржува позицијата на Белград околу Косово | Вести | DW | 20.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Лавров-Русија ја подржува позицијата на Белград околу Косово

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров оцени дека планот на специјалниот пратеник на Он Марти Ахтисари за идниот статус на Косово пропаднал , затоа што не бил земен предвид инетересот на една од страните. Лавров по вчерашната средба со српскиот премиер Воислав Коштуница нагласи дека решението мора да биде припатливо за Белград притоа дополнувајќи:

Ние во целост ја подржуваме позицијата на Белград за целосно исполнување на актуелната резолуција 1244 на Советот за безбедност на ОН .

На прашањето дали Русиај ќе вложи вето на резолуцијата во Советот за безбедност за иднината на Косово Лавров истакна дека таква резолуција сеуште не постои .