Лавров и Јеремиќ за Косово | Вести | DW | 22.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Лавров и Јеремиќ за Косово

*

Русија и Србија бараат повеќе време за преговори за решение на статусот на Косово. Не треба да има никакви вештачки временски ограничувања изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров по разговорите во Москва со шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ. Двете страни остануваат на ставот за решение согласно меѓународното право кое ќе произлезе од директните преговори меѓу Белград и Приштина. Новата рунда е закажана за 26 ноември во Виена.