Лавров за односите на Русија со ЕУ | Вести | DW | 03.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Лавров за односите на Русија со ЕУ

*

Русија ќе покаже упорност, доследност и трпение во изградбата на односите со ЕУ, но нема да прави суштински отстапки во однос на надворешната политика, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. Во авторски напис во московска „Известија“, Лавров оценува дека на Западот сега се води негативна политика кон развојот на односите меѓу Русија и ЕУ. Новиот договор меѓу Брисел и Москва за соработка не е постигнат, поради блокадата на Полска.