Кушнер на Косово | Вести | DW | 14.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Кушнер на Косово

*

Министерот за надворешни работи на Франција Бернар Кушнер ги повика косовските Албанци и нивните лидери да бидат трпеливи уште неколку месеци и да ги продолжат преговорите со Белград за конечен статус на покраината. Кушнер при посетата на Приштина истакна и дека во случај во тој период евентуално не дојде до договор, меѓународната заедница повторно ќе се врати на планот на Марти Ахтисари. Кушнер подвлече и дека сега станува збор за целосно нов развој на косовскиот статус и дека не е сигурен дали во преговорите ќе дојде до консензус.