Кушнер во Багдад | Вести | DW | 20.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Кушнер во Багдад

*

Ирачката влада изрази задоволство од посетата на францускиот министер за надворешни работи Бернар Кушнер на Багдад. Ирачкиот шеф на дипломатијата Хошијар Себари изјави дека се надева оти и други европски политичари ќе го посетат главниот град на Ирак. Ова е прва посета на висок француски функционер на Ирак од почетокот на американската инвазија во 2003-та година . Министерот Кушнер со посетата најстојува да ја истакне поддршката на Франција за ирачкиот народ.