Курдски напад во Турција | Вести | DW | 05.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Курдски напад во Турција

*

Седум турски војници загинале во напад на курдски бунтовници врз еден воен пункт во југоисточната провинција Тунчели. Нападот бил извршен за време на посетата на ЕУ тројката предводена од еврокомесарот за проширување Оли Рен која во Анкара разговараше околу плановите на турските власти за воена акција против курдските упоришта во северниот дел на Ирак.