Курдската работничка партија спровела самоубиствен напад | Свет | DW | 27.05.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Курдската работничка партија спровела самоубиствен напад

Курдската работничка партија (ПКК) ја презеде одговорноста за самоубиствениот напад со автомобил бомба во централна Турција, при што загина еден полицаец.

default

Турските медиуми јавуваат дека напаѓачите влегле во Турција од Сирија. Турскиот министер за внатрешни работи Наим Шахин изјави дека четворица осомничени се уапсени во врска со нападот.

Двајца напаѓачи-самоубијци активираа автомобил бомба во петокот во близина до полициска станица во градот Панарбаш, округ Кајсери, Централна Турција, при што убија еден полицаец, а 18 лица беа повредени.

Според соопштението на веб сајтот на ПКК, целта на нападот бил градот Парнабаш и е извршен како одговор на турските воени напади. ПКК ги отфрли тврдењата во турските медиуми дека цел на нападот била престолнината Анкара.