Курдите ги менуваат сојузниците: Напомош повикан Дамаск | Свет | DW | 13.10.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Курдите ги менуваат сојузниците: Напомош повикан Дамаск

Сириската влада испраќа трупи на границата со Турција за да им помогнат на курдските борци против турската офанзива во северна Сирија. Американските трупи забрзано се повлекуваат. Бројот на жртви во офанзивата расте

Најавата претставува голем пресврт во сојузништвото за сириските Курди кои претходно беа напуштени од САД со кои беа во долгогодишна алијанса во борбата против Исламската држава. Во меѓувреме, стотици членови на семејства на борци на Исламската држава и нејзини поддржувачи успеаја да избегаат од затвор во северна Сирија поради жестоките судири на турските сили и Курдите.
Вртоглавиот развој на настаните е резултат на растечкиот хаос во регионот откако американскиот претседател Доналд Трамп најави повлекување на своите трупи, а Турција започнува офанзива во соседната држава.
Американскиот министер за одбрана Марк Еспер најави дека сите трупи ќе бидат повлечени од северна Сирија поради растечката опасност од борбите.

„Американските трупи можат да бидат фатени меѓу две армии и тоа е неодржлива ситуација“, рече Еспер. Досега во регионот, САД имаше околу 1.000 војници. Заканата беше илустрирана во петокот, кога мала група американски војници се најдоа под удар на турската артилерија додека вршеле набљудување. Еспер исто така рече дека Курдите најверојатно се обидуваат да постигнат договор со сириската армија и со Русија за да го спречат напредокот на Турција.

Syrien l Militäroffensive der Türkei in Qamishli (picture-alliance/AP Photo/B. Ahmad)

Погреб на борци на Сириските демократски сили кои загинале во борбите со турската армија


Набрзо потоа, курдските претставници соопштија дека ќе соработуваат со сириската влада во обид да ја сопрат турската инвазија. Сириската телевизија јави дека владините трупи веќе се упатиле кон границата.
На петтиот ден од офанзивата, турските медиуми јавуваат дека армијата влегла во центарот на пограничниот сириски град Тал Абјад, а турското министерство за одбрана тврди дека е под контрола и автопат кој поврзува два регионални центри.
Обединетите нации велат дека 130 илјади Сиријци ги напуштиле своите домови од почетокот на офанзивата. Турција тврди дека досега загинале 440 курдски борци, додека Курдите тврдат дека бројката на загинати е 56. Меѓу загинатите се и четворица турски војници како и 16 борци на милиции кои ја поддржуваат Турција.


 

DW.COM

Реклама