Куба бара Буш да не се меша во нејзините работи | Вести | DW | 25.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Куба бара Буш да не се меша во нејзините работи

*

Куба го критикува американскиот претседател Џорџ Буш, кој отворено ги повика Кубанците на бунт против комунистичкиот режим.Тој побара од војската и полицијата да го сменат од власт Фидел Кастро и да воведат повеќепартиска демократија.Кубанскиот министер за надворешни работи ги предупреди САД да престанат да се мешаат во внатрешните работи на неговата земја и да ја укинат економската блокада која трае повеќе од 40 години.