Кубанските избори на 20 јануари | Вести | DW | 21.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Кубанските избори на 20 јануари

*

Кубанските власти соооштија дека парламентарните избори во земјата ќе бидат на 20 јануари. Тоа е дел од процесот во кој ќе се одлучува дали Фидел Кастро и понатаму ќе остане на функцијата претседател. Одлуката ја потпишал Раул Кастро, кој го менува брат му Фидел на претседателската позиција веќе веќе 16 месеци. Фидел оттогаш е во болница по извршена операција.