Критики за компромисниот договор за климатските промени | Вести | DW | 08.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Критики за компромисниот договор за климатските промени

*

Еколошките организации остро го критикуваат компромисот за борбата против климатските промени кој го постигнаа лидерите на Г8 на самитот во Хајлигендам. Експертите сметаат дека договорот за суштинско намалување на ефектот на глобалното затоплување, без да се наведат конкретни бројки и цели е недоволен. Партијата на Зелените во Германија ја обвини канцеларката Ангела Меркел дека отстапила од нејзините првични барања и желбата на мнозинството земји од ЕУ за борбата против климатските промени.