Кристина Кирхнер е нов претседател на Аргентина | Вести | DW | 29.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Кристина Кирхнер е нов претседател на Аргентина

*

Кристина Фернандез де Кирхнер е победничка на претседателските избори во Аргентина. 54 годишната сопруга на досегашниот претседател, Нестор Кирхнер, по пребројувањето на 75% од гласачките ливчиња има освоено 44 проценти од гласовите, или двојно повеќе од нејзината против кандидатка, Елиса Карио. Оваа голема предност значи дека не е неопходен втор круг гласање.

Кирхнер прва жена избрана за претседател на Аргентина. Во 1974 година, Изабел Перон автоматски стана претседател на земјата, по смртта на нејзиниот сопруг.