Криза на берзите | Вести | DW | 17.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Криза на берзите

*

Со оглед на нервозата поради американската криза со хипотеките и на берзата во Њујорк вчера се одвиваше драматичен тек на курсот на акциите. Најнапред тешки загуби, за пред затворањето да се случи изненадувачко подобрување. Германската берза ДАКС во Франкфурт синоќа ја зварши работата со загуба од 2,4 процента. Францускиот претседател Николас Саркози ги повика седумте водечки индустриски држави на поголема транспаретност на финансиските пазари.