Кризата во Кенија продолжува | Свет | DW | 09.01.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Кризата во Кенија продолжува

По големите безредија во Кенија поради спорните претседателски избори, се чини ниту меѓународниот притисок нема да придонесе за брзиот крај на кризата.

default

Граѓаните на Кенија на протести

Надежите за тоа доживеаја удар и поради тоа што претседателот Мваи Кибаки, иако предложи заедничка влада со опозицијата, веќе ја претстави половината од својот владин кабинет:

„Среќен сум што можам да ви го претставам делот на мојот кабинет. Потегот го презедов со намера да се сочуваат единството, мирот и напредокот на земјата„.

Претходно, лидерот на опозцијата Раила Одинга го одби предлогот за формирање влада на националното единство, а сега одбива и преговори со Кибаки:

„Ние нема да одиме во палатата на средба со господин Кибаки, зашто тој е илегално таму. Тоа го знае целиот свет. Значи со Кибаки нема да разговараме„.

Поради претставувањето на половината од новиот кабинет, во Кенија повторно избувнаа протести, посебно во тврдината на опозицијата Кисум и во некои квартови на главниот град Најроби.