Красниќи не го сака Харадинај за премиер | Свет | DW | 29.12.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Красниќи не го сака Харадинај за премиер

Претседателот на косовскиот парламент, Јакуп Красниќи смета дека влегување во владата на лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај е нелогично.

Красниќи, кој е актуелен генерален секретар на владеjачката Демократска партија на Косово, и е единствен политичар кој јавно ги критикува институциите и партијата чиј член е, смета дека влезот на Рамуш Харадинај во Владата е нелогичен, кога „се знае дека во времето кога владата била на Алијасата за иднината на Косово имало многу скандали“.

Красниќи во интервју за весникот „Зери“ оценува дека дебатата за можна коалиција е со цел да се отргне вниманието од реалните проблеми кои ги има Косово и од скандалите кои ја деградираа земјата.

Тој продолжува да го критикува инсталирањето на недемократски струи во редовите на Демократската партија, додавајќи дека тука се приближуваат луѓе со одредени интереси и оти луѓето визонери се елиминираат.

Красниќи оценува дека влегувањето на Кадри Весели е само официјализирање на неговата власт внатре во партијата и оти тој имал големо финасиско влијание во изборот на луѓето во Владата.

Според Красниќи, Весели не може да донесе промени во ДП. Тој е категоричен дека има голем број незадоволни во ДП, но оти се плашеле да зборуваат отворено.

Незадоволството со случувањата во партијата, кај Красниќи е присутно подолг период а односите, според весникот, со премирот Тачи се замрзнати. Тој деновиве не ја отфрли можноста да формира нова политичка партија од членови на Демократската партија.