Кој ќе го наследи Волфовиц | Вести | DW | 18.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Кој ќе го наследи Волфовиц

Европската комисија ја повика Светската банка што поскоро да именува нов шеф, по најавата дека актуелниот, Пол Волфовиц, на 30 јуни ќе поднесе оставка. Повлекувањето е последица на долгата афера околу поддршката на неговата животна сопатничка за добивање повиска функција со поголема плата. Германскиот министер за финансии Пер Штајнбрик изјави дека потегот е добар за работата на банката. Американскиот претседател Џорџ Буш изрази жалење поради ова решение и најави дека набргу ќе предложи наследник на Волфовиц. Како можен кандидат се спомнува и името на британскиот премиер Тони Блер.