Кој е на фотографијата? | Теми | DW | 05.05.2009
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Кој е на фотографијата?

Го бараме името на тренерот на моментно водечкиот тим во Бундеслигата - Волфсбург!

default

Тој е тренер на тимот на Волфсбург. По натпреварот на неговиот клуб против Хофенхајм за прв пат навести дека титулата е на дофат: „Нашата програма до крајот на првенството е слична како и на Баерн. Но, ние имаме три бода предност, водечки сме на табелата и сите мораат да чекаат на наш кикс, инаку никој не може да не помине“.

Tренерот на водечкиот тим во наредната сезона ќе се пресели во Шалке, каде треба да биде и тренер и менаџер, токму како и во Волфсбург.

Погодете, Ве очекува награда.

Точниот одговор на претходното прашање е: Георг Фридрих Хендел. Името на еден од најпознатите германски и светски композитори на опери и ораториуми го погодија 48 корисници.

Среќен добитник на книга за учење германски јазик во издание на Дојче веле и Институтот „Гете“ е: Билјана Битолкоска.