Кој град е на фотографијата? | Теми | DW | 15.03.2010
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Кој град е на фотографијата?

default

Во моментов е спорна изградбата на еврејски населби во источниот дел од овој град, кој Палестинците го планираат за престолнина на својата идна држава.

Во овој град инаку се наоѓа Црквата на Светиот гроб (на фотографијата), која е изградена на местото каде, според Новиот завет, Исус Христос бил распнат на крст.

Одговорите можете да ги испраќате на адреса: macedoni-quiz@dw-world.de

Награда за претходното прашање

Одговор на претходното прашање: „Кој е боксерот кој на 20.03.2010 ја одбрани титулата светски првак во верзиите ВБО и ИБФ во супер-тешка категорија? “ е - Владимир Кличко.

Добивме 117 точни одговори, а добитник на капа со логото на DW е Никола Битолкоски од село Безево кај Струга.