1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Griechischer Außenminister in Ankara
Фотографија: picture-alliance/AP Photo/B. Ozbilici

Коѕијас: не ни треба гнил компромис

БГ
11 април 2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по средбата со српскиот колега Ивица Дачиќ во Белград оцени дека клучот за решавање на спорот за името е во реализмот и прагматизмот.

https://p.dw.com/p/2vs7A

„Мислам дека клучот за ова прашање е реализмот, прагматизмот и разбирањето дека мораме да направиме компромис, но не гнил компромис, како што јас велам, туку вид на компромис од кој двете страни ќе добијат нешто“, изјави Коѕијас во Белград. Грчкиот министер вечерва пристигнува во Охрид каде ќе одржи нова рунда разговори со домаќинот, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров.
Пред новинарите во Белград, Коѕијас уште еднаш објаснуваше како тој го разбира компромисот во спорот за името.
„Компромис значи дека обете страни треба да разберат дека не можат да добијат сѐ, и дека обете страни треба да имаат корист. Се надевам дека двете страни во преговорите ќе го сфатат тоа и дека ќе имаме позитивни резултати“.

Српскиот министер Дачиќ на прес-конференцијата рече дека се надева оти двете земји ќе најдат заедничко решение за спорот, и оцени дека најдобриот начин за тоа е преку директни преговори. 
Целата изјава на Коѕијас погледнете ја во видеото: 

Коѕијас: „Компромис за името од кој двете страни добиваат нешто“

 

Прескокни го блокот Поврзани теми

Поврзани теми

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

загадување Скопје

Стотина граѓани сакаат да „посвојат“ мерна станица во Скопје

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница