Коштуница: Престојните преговори ќе бидат пресвртница | Вести | DW | 23.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Коштуница: Престојните преговори ќе бидат пресвртница

*

Српскиот премиер Воислав Коштувница денеска оцени дека престојните директни преговори меѓу Белград и Приштина во Њујорк би можеле да бидат клучниот момент за донесување одлука на меѓународната заедница, дека идното уредување на Косово и Метохија мора да биде во согласност со меѓународното право и да биде решено исклучиво во Советот за безбедност на ОН. Кошуница и наведе и дека Србија на овие најважни разговори до сега ќе биде застапена на највиско ниво.