Коштуница одбива преговори со цел за независно Косово | Вести | DW | 15.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Коштуница одбива преговори со цел за независно Косово

*

Српскиот премиер Воислав Коштуница на денешната средба со италијанскиот министер за надворешни работи Масимо Д’Алема го отфрлил предлогот Белград и Приштина да продолжат со преговори чија цел би била независност на Косово. Коштуница не прифаќа преговарачки процес на било каков начин условен со прифаќање независност на Косово.