Коштуница: новиот предлог на Ишингер неприфатлив | Вести | DW | 18.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Коштуница: новиот предлог на Ишингер неприфатлив

*

Српскиот премиер Воислав Коштуница изјави дека Србија нема да го прифати новиот предлог на ЕУ претставникот во Тројката, Волфганг Ишингер за неутрален статус на Косово. Според него тоа е само поинакво име за независност. Коштуница оцени дека е време меѓународните претставници за предложат решение со кое ќе се почитува територијалниот суверенитет на Србија. Агенцијата БЕТА објави дека евродипломатот Хавиер Солана и Ишингер денеска во Брисел ќе ги разгледуваат иницијативите кои посредничката Тројка ќе им ги понуди на двете страни на продолжението во преговорите закажано за 20 ноември.