Коцерт на Вембли во спомен на прицезата Дајана | Вести | DW | 01.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Коцерт на Вембли во спомен на прицезата Дајана

*

Денеска на новообновениот стадион Вембли во Лондон ќе се одржи голем концерт посветен на десетгодишнината од смртта на британската принцеза Дајана. Концертот го организираат нејзините синови, принцовите Вилјам и Хари. Меѓу ѕвездите кои ќе настапат е и Елтон Џон, Дуран Дуран и Тејк Дет. Дијана на викендов требаше да наполни 46 години. Загина во сообраќајна несреќа на 31 август 1997 во Париз.