Косовската влада нема да прифати ништо друго освен независност | Вести | DW | 01.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Косовската влада нема да прифати ништо друго освен независност

*

Владата на Косово отфрла го отфрла секое решение за статусот , што не нуди независнот-порача Авни Арифи портпаролот на премиерот на Косово. Според него никакви евентуални предлози за замрзнување на статусот , конфедереција или каков било друг предлог не се дел од агендата на институциите на Косово . Решението мора да го почитува предлогот на посредникот марти Ахтисари за надгледувана независност на Косово- изјави Арифи.