Косово-Србија | Вести | DW | 31.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Косово-Србија

*

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу изјави дека во натамошните преговори со Белград може да се разговара единствено за техничките делови и идните односи, но не и за независност на Косово. Во говорот пред парламентот претседателот на покраината изјави дека преговарачкиот тим се обврзува дека ќе делува во соработка со САД и ЕУ. Најголемиот дел од пратеничките групи во парламентот побараа да се прогласи независност доколку меѓународната заедница не постигне согласност околу прашањето.