Косово - САД | Вести | DW | 08.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Косово - САД

*

САД се подготвени еднострано да ја признаат независноста на Косово доколку Советот за безбедност на ОН не постигне консензус по тоа прашање, изјави помошникот американски државен секретар, Курт Вокер. Според него, сите во овој момент мора да ја преземат својата одговорност за зачувување на мирот и стабилноста на Балканот. Вокер, сепак, изрази надеж дека статусот на Косово ќе се реши со што поголем договор на двете страни и доколку е можно во рамки на Советот за безбедност.