Косово- решението за независност не придонесува за стабилност | Вести | DW | 25.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Косово- решението за независност не придонесува за стабилност

*

Српската влада ја предупреди ЕУ дека признавањето на еднострано прогласената независност на Косово би значело кршење на меѓународното право и би било преседан, кој ќе ја стави во опасност стабилноста на целиот регион.

Дипломатски извори од ЕУ и Германија деновиве најавија можност за признавање на Косово, во случај на пропаѓање на преговорите за статусот кои се водат меѓу Белград и Приштина.