Косово ОН | Вести | DW | 09.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Косово ОН

САД и нивните европски сојузници ги скцираа елементите за резолуција на ОН, која ќе понуди независност на Коаосо, врз основа на предлог резолуцијата. Русија од своја страна изнесе предлог до Советот за безбедност на ОН во кој се наведува дека е прерано да се донесе одлука за статусот на Косово и дека е неопходно да се продолжат преговорите меѓу Белград и Приштина. Специјалниот претсатвник на ЕУ за Косово Штефан Лене од своја страна смета дека ќе потрае работата на предлог резолуцијата. Аналитичарите сметата дека расправата за Косово ќе доживее кулминација на самитот на Г8 во Германија закажан за 6 до 8 јуни.