Косово-Лавров за продолжување на преговорите | Вести | DW | 19.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Косово-Лавров за продолжување на преговорите

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров денес во Белград ги поддржа ставовите на Србија во врска со резолуцијата на ОН 1244 и оцени дека наметнувањето решение за Косово е апсолутно неприфатливо. Лавров изјави на прес конференцијата по средбата со српскиот претседател Борис Тадиќ дека Русија се залага за продолжување на преговорите за статусот на покраината.

Претставниците на Контакт групата утре во Москва ќе се обидат да го омекнат руското незадоволство од предложената контролирана независност на Косово,а идната недела ќе се состанат во Берлин.

Темата Косово инаку е симната од дневниот ред на претстојната седница на Советот на министри за надворешни работи на ЕУ, закажан за 23 април во Брисел.ЕУ е неединствена околу планот на Марти Ахтисари.