Косово – КФОР | Вести | DW | 31.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Косово – КФОР

*

Францускиот генерал, Гзавие Бу Де Марнак, денеска во Приштина ќе ја преземе должноста командант на КФОР од германскиот генерал, Роланд Катер. На примопредавањето на должноста ќе присуствуваат и министрите за одбрана на Германија, Франција и Швајцарија, Франц Јозеф Јунг, Ерве Морин и Самуел Смит. Тие во текот на денот ќе имаат одвоени средби со косовскиот претседател и премиерот, Фатмир Сејдиу и Агим Чеку. Команданот на КФОР под своја команда има 16 илјади војници.