Коронавирус: Каде е Чен Кјуши? | Теми | DW | 12.02.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Коронавирус: Каде е Чен Кјуши?

Кинескиот граѓанин новинар кој од самиот почеток известуваше од Вухан за избувнувањето на епидемијата на смртоносниот коронавирус исчезна пред неколку дена. ДВ се обиде да добие повеќе информации од неговите пријатели.

Гледај видео 01:33

Но и оние пријатели кои преку Твитер ги контактираше ДВ велат дека изгубиле секаков контакт со него. Веруваат дека кинеските власти го имаат „притворено“ за да го замолчат.

Видеата на Чен Кјуши даваа нецензурирана слика за ситуацијата во Вухан.  На нив  можеше да се види преоптоварениот медицински персонал и хаосот во болниците во градот, каде за првпат се појави новиот коронавирус. 

Повеќе на темата:

-Паѓа бројот на заболени од новоименуваниот коронавирус

-Доколку не се стави под контрола, коронавирусот може да зарази 60% од светското население

-Корона-вирусот е опасен за кинескиот државен апарат

Неговата последна порака со пријателите е на 6 февруари. Неколку дена потоа за неговото исчезнување, меѓународната јавност ја алармираше организацијата за човекови права Амнести Интернешенел. 

DW.COM

Прочитај го и ова