Коронавирус: Германија конечно сфати | Информации и анализи за Германија | DW | 03.12.2021
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Германија

Коронавирус: Германија конечно сфати

Германската сојузна влада и покраините се согласија за построги ковид-мерки. На овој начин тие покажаа дека е можна единствена јасна порака во борбата против пандемијата, смета Марсел Фирстенау.

Единство против пандемијата: На вчерашниот состанок присуствуваа како канцеларката во заминување, Ангела Меркел, така и нејзиниот наследник на функцијата Олаф Шолц

Единство против пандемијата: На вчерашниот состанок присуствуваа како канцеларката во заминување, Ангела Меркел, така и нејзиниот наследник на функцијата Олаф Шолц

Кога некоја работа ќе се согледа, тогаш тоа е првиот чекор кон подобрување, вели една народна поговорка. На првата линија на одбраната од коронавирусот, значи, на одделенијата за интензивна нега во болниците, се очекуваше тоа сознание да дојде побрзо. И можеше да се случи побрзо, бидејќи Германија во поглед на бројот на заразени и починати доживува дежа ву. И на истекот на минатата година, значи пред 12 месеци, развојот на пандемијата личеше на сегашниот.

За жал, сојузната влада со премиерката Ангела Меркел и 16-те шефови на покраинските влади никогаш не можеа да се договорат за заедничка долгорочна стратегија за сузбивање на вирусот. Затоа канцеларката Ангела Меркел, која до крајот на годината ќе ја предаде должноста на својот наследник Олаф Шолц, пролетва со помош на своето парламентарно мнозинство изгласа „кочница за вонредна ситуација“. Од нејзино гледиште тоа беше доследно, но тоа е лош знак за политичката култура во Германија.

Без ограничувања за движење и затворање на училиштата

Добро е што сега целата претстава не се повтори. Сите ја сфатија сериозноста на ситуацијата, сеедно на која партија ѝ припаѓаат или од која покраина се. Добрата страна на заедничките одлуки е тоа што нема да има генерален локдаун, забрана за движење или затворање на училиштата. Не може со сигурност да се каже дали сличните мерки во минатото, донесени од еден центар, беа смислени.

Марсел Фирстенау, автор на коментарот

Марсел Фирстенау, автор на коментарот

Краткорочно, сигурно позитивно влијаеја на сузбивање на пандемијата, но тоа не може да се каже за долгорочните економски, здравствени и културни последици во општеството. Меѓутоа, одговорна и далекувида политика мора постојано да ја има на ум и таа перспектива.

Сите нешто научија... речиси сите

Ако се земе сето тоа предвид, тогаш од голема помош е одлуката на германскиот Сојузен уставен суд да ги отфрли уставните жалби против ограничено излегување и ограничување на контакти кои ја овозможија антипандемската сојузна „кочница за вонредна ситуација“. Значи, дополнително е проценето дека одлуката на германската Влада била во согласност со Уставот, но само во светло на актуелната пандемиска опасност и во согласност со научните сознанија. Бидејќи, во оваа пандемија и едното и другото одат заедно, ќе биде тешко да се затвори сѐ одеднаш во иднина.

Повеќе: Дојчландтренд: Над 70 проценти од Германците бараат задолжително вакцинирање

Во меѓувреме, медицината знае многу повеќе за вирусот. Науката, политиката, па и целото општество научија многу работи, и сѐ уште учат. Важен дел од тој процес на учење се политичарите кои со мерка прават што е неопходно. Во тоа спаѓаат и разумните и обѕирните луѓе кои за своето солидно однесување добиваат повеќе слобода. Затоа вакцинираните луѓе можат и натаму да одат на театар, стадиони, приватни прослави и да прават многу други работи. Додуша, со ограничувања, но можноста е тука.

Гледај видео 01:27

Бројките на заразени растат, откажан божиќниот панаѓур во Минхен

Нема слобода без одговорност 

И обратно, за сите луѓе способни да се вакцинираат кои тоа не го сакаат поради приницип, се намалува спектарот на можности. Тоа не е казна која ја наметнува политиката, туку доследна примена на големиот збор слобода, со кој секогаш оди и одговорност, или, како што вели номинираниот наследник на Ангела Меркел, Олаф Шолц: „Се работи за голем национален напор и за солидарност“.

Повеќе: Германија: Армиски генерал на чело на кризниот штаб против корона

Оваа реченица е олицетворение на нова политичка култура во борбата против коронавирусот. Таква или слична изјава можеше да се слушне и во претходните месеци, но ретко беше исполнета со живот. Ако таа сега стане неприкосновена водилка за политиката и за општеството, Германија ќе смее да гледа во иднината со внимателен оптимизам. Имено, покрај новата слога која радува, и натаму останува вистината - коронавирусот со својата беда ќе остане со нас уште некое време.