1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Здравје

Вонредна или кризна состојба со „тенки“ ресурси?

БГ
17 март 2020

Претседателот Стево Пендаровски проценува дека државата нема ресурси да издржи продолжена кризна состојба на целата територија поради коронавирусот. Одлуката во следните неколку дена.

https://p.dw.com/p/3Zb1N
Präsident Nord-mazedoniens Stevo Pendarovski besucht Südgrenze mit Griechenland
Фотографија: Cabinet of the President of N. Macedonia

Северна Македонија нема доволно ресурси за да си дозволи кризна состојба како онаа во Дебар и Центар Жупа на територијата на целата државата, изјави шефот на државата Стево Пендаровски вечерва во интервју за Телма. Претседателот од повеќе аспекти: правни, економски и политички, образложуваше зошто е подобро да се оди на варијантата за прогласување вонредна состојба поради пандемијата на коронавирусот, иако и самиот ден претходно, по седницата на Советот за безбедност, рече дека засега нема потреба од нејзино прогласување. Но, во меѓувреме работите забрзано се менуваат, како што призна и Пендаровски, алудирајќи на растот на бројот на заболени од Ковид-19, но и опасноста која полека се надвиснува над Скопје и неговите 600 илјади жители.

„Во двете општини Дебар и Центар Жупа, каде според пописот живеат 15 илјади граѓани, а веројатно сега се околу 10 илјади затоа што е иселенички крај, ангажирани се над 350 луѓе. Колку ќе чини една таква операција за Скопје?“, рече Пендаровски, додавајќи дека главниот град ќе биде тешко да се покрие не само финансиски, туку и кадровски и со квалификувани медицински кадри.

За вонредна состојба денеска се заложи и лидерот на СДСМ, Зоран Заев кој, слично како и Пендаровски вечерва, објаснуваше дека тоа има предности и за владата во ситуација кога мора да се донесуваат итни мерки за помош и на граѓаните и на економијата. Потребата од ребаланс на буџетот веќе е актуелна, но таа не може да биде реализирана во актуелната ситуација, со техничка влада.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска го бранеше ставот дека најпрво треба да се прогласи кризна состојба на територијата на целата држава, па откако ќе минат 30 дена, да се оди на вонредна.

Доколку тоа се случи, согласно законите, со кризата ќе треба да управуваат Центарот за управување со кризи и Дирекцијата за заштита и спасување, што според Заев, не е оптимално во актуелната ситуација.

Пендаровски најави дека „многу брзо“ во следните денови ќе ја донесе конечната одлука. Со оглед дека Собранието е распуштено, во негови раце е одлуката како земјата понатаму ќе се справува со кризата.

„Не сум избран само за да се сликам и да одам по црвен тепих“, порача Пендаровски.

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема

Повеќе на оваа тема