Копање на биткоини на „вулкански погон“ | Економија | DW | 21.10.2021
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Економија

Копање на биткоини на „вулкански погон“

Екологистите го критикуваат копањето на криптовалути поради трошењето на огромни количества енергија од фосилни горива и со тоа и огромни емисии на ЦО2. Ел Салвадор, првата земја во светот која го воведе биткоинот како официјална валута, смета дека има пронајдено поодржливо енергетско решение за „биткоин-рударството“.

Гледај видео 01:05

Прочитај го и ова