Конференција за Ирак во Истанбул | Вести | DW | 03.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Конференција за Ирак во Истанбул

*

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган побара брзо дејствување против курдските бунтовници во Северн Ирак . Говорејќи на меѓународната конференција за Ирак во Истанбул , Ердоган порача дека од витален интерес на Ирак и на неговите соседи е зацврснувањето на внатрешната безбедност и стабилност во земјата . Ирачкиот премиер Нури Ал малики меѓу другото вети остро постапување против бунтовниците од Курдската работничка партија ПКК. Гермнскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер на маргините на меѓународната Конференција за Ирак во Истанбул се сретна со неговата американска колешка Кондолиза Рајс . Во средиштето нанивниот разговор се наоѓал блискоисточниот мировен процес , но и заканувачкиот конфликт меѓу Турција и курдските бунтовници во северен Ирак