Конференција за борба против трговија со дрога во Кабул | Вести | DW | 31.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Конференција за борба против трговија со дрога во Кабул

*

Во авганистанскиот главен град Кабул се одржува меѓународна конференција за борба против трговијата со дрога. Претставникот на оделот за борбата против дрогата на ОН, во Пакистан, Винсент Меклин ги повика 50-тината држави учеснички на конверенцијата на засилена соработка. Од Авганистан инаку доаѓаат 90 проценти од вкупно произведениот херион во светот. Најголем дел од полињата авион се наоѓаат во пограничните региони кон Пакистан и Иран.