Контрола на повеќе од 700 мостови во САД | Вести | DW | 03.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Контрола на повеќе од 700 мостови во САД

*

По уривањето на сообраќајниот мост на реката Мисисипи во САД властите најавија дека ќе преземат голема акција на контрола на мостовите низ земјата со цел да не се повтори несреќа од ваков вид . Мари Питерс,министерот за сообраќај на сојузната држава Минесота , каде што се случи несреќата , во која загинаа најмалку 9, а повеќе од 20 лица сеуште се водат за исчезнати изјави дека контрола ќе биде извршена на преку 700 мостови со случна конструкција.