Конструктивни разговори со иранскиот посредувач | Вести | DW | 24.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Конструктивни разговори со иранскиот посредувач

*

Претставникот на ЕУ за надворешна политика Хавиер Солана по првиот разговор со новиот ирански посредувач во преговорите за атомската програма извлече позитивен биланс.Средбата со Саид Џалили,на која присуствувал и неговиот претходник Али Лариџани, беше конструктивна,изјави Солана во Рим.Тој потенцираше дека планираните санкции против Иран ќе бидат повлечени дури тогаш кога во спорот ќе биде постигнат договор.Нова рунда преговори треба да се одржи на крајот на ноември.