Конгрес на Евангелистите во Келн | Вести | DW | 06.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Конгрес на Евангелистите во Келн

*

Вечерва во Келн, Германија започнува 31 конгрес на евангелистичката црква. На конгресот се очекува присуство на повеќе од 100.000 лица, меѓу нив и 4000 гости од странство. Лидерот на Евангелистичката црква, Бискупот Волфганг Хубер изјави дека петдневниот конгрес треба да постави мост со самитот на Г8 во Хајлигендам. Главни теми на расправа ќе бидат глобализацијата, борбата против сиромаштијата и дијалогот со исламот.