Конгресот бара повлекување на трупите од Ирак | Вести | DW | 13.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Конгресот бара повлекување на трупите од Ирак

*

Американскиот Конгрес, во кој мнозинство претеници се од демократскиот табор уште еднаш гласаше за почеток на повлекување на американските трупи од Ирак во рок од 120 денови. Одлуката беше донесена и покрај заканата за вето од страна на американскиот претседател Џорџ Буш. Пред гласањата, владата во меѓу извештај дојде до заклучок дека ирачкото раководство постигнало мининмален напредок во однос на спроведувањето на политичките, воените и економските реформи кои ги бараат САД.