Конго -Налог за апсење на Бемба | Вести | DW | 23.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Конго -Налог за апсење на Бемба

Во Демократска република Конго е издаден налог за апсење на лидерот на опозицијата Жан Пјер Бемба . Државното обвинителство во Киншаса го обвини некогашниот бунтовнички лидер за предавство на држават . Приврзаниците на Бемба во четвртокот одбија да го предадат своето оружје , по што избија најтешките борби меѓу нив и владините трупи од претседателските избори во земјата во декември минатат година . И денеска се јавува за натамошни борби . Бемба, кој беше главниот ривал на актуелниот претседател Жозеф Кабила на претседателските избори во меѓувреме побарал прибежиште во амбасадата на Јужна Африка во Киншаса.